GYERMEKED LE TUDJA OLVASNI A SZÁMLAPOS ÓRÁRÓL AZ IDŐT?
Most olvastam a hírt, hogy Angliában leszerelik a tantermekben a számlapos faliórákat, hogy ne „zavarják meg” a gyerekeket. Ez elképesztő! Éppen hogy oktatni kellene, azért hogy a gyerekeknek az idő fogalma képileg megjelenjen!
Mostanában egyre több tanítványom keveri a negyed órát és a háromnegyed órát. Nem tudják eldönteni, hogy mennyi valójában az idő, amikor háromnegyed ötöt mondunk, vagy negyedórával 3 óra előttről beszélünk. De a fél öt sem azonos sokszor számukra a négy óra harminc perccel.
Miért? Éppen azért, mert legtöbben csak a digitális kijelzős órát ismerik. Pedig a stabil, megbízható időfogalom kialakulásához óriási segítség a számlap látványa. Ez jeleníti meg legszemléletesebben az idő múlását a gyermekeknek.
Szerencsére épp divat lett, trend a nappalik falán az óriási dizájn óra. Hároméves unokám is látja a mutatók haladását, honnan hová érkeznek meg. Így tudja érzékelni az idő múlását. Érzékeli, hogy mennyivel többet kell várnia, ha fél óra múlva történik valami, mintha 10 perc múlva. Azt is látja, ahogy fogy az idő a várva várt közös játékig és így nem türelmetlenkedik (annyira )
Hiába használunk manapság többnyire digitális órát, az időfogalom kialakításában a számlaposnak kulcsszerepe van a gyerekeknél. Közvetlenül érzékletesen „látja” az idő múlását a számlapon, nem csak elvont számokat próbál a megfoghatatlan időhöz kapcsolni.
Még néhány szakmai szempont, ha eddig elolvastad a posztom :
1. Vizualizáció: A számlapos óra mutatói vizuálisan szemléltetik az idő múlását, segítve az idő ciklikusságának megértését. (óra, perc, másodperc)
2. Rész-egész viszony: A számlap segít megérteni a percek, negyedórák, félórák és órák közötti kapcsolatot, mivel a számlap elkülönülő részekre osztott.
3. Térbeli gondolkodás: A számlap fejleszti a gyerekek térbeli és vizuális képességeit, mivel a mutatók helyzetéből kell leolvasniuk az időt.
4. Mértékátváltást szemléltetése: Az idő leolvasása és kiszámítása (pl. mennyi idő telt el vagy mennyi van még hátra) szintén leolvasható a számlapról. A mértékátváltás (óra, perc, másodperc) nyilvánvalóvá válik. (Mert az bizony nem tízes átváltással történik! És nagyon hasonló később a szög, szögperc, szögmásodperc átváltása!)
5. Időérzék fejlesztése: az időtartamokat jobban meg tudja ítélni vizuális segítséggel.
Ugye meggyőztelek, hogy még manapság is fontos gyermekednek, hogy ismerje a számlapos órát?
#matematika #szórakozva_tanulás #mértékátváltás #óra #idő