AZ EREDMÉNYES MEMORIZÁLÁS TECHNIKÁJA
Ez egy nagyon hatékony tanulási technika. Nem bonyolult a módszer, bár így leírva kicsit hosszú lesz. De hidd el érdemes végigolvasnod, mert a gyakorlatban nagyon egyszerű és gyors!!!! Ezt a technikát – sajnos nem én hanem - Sebastian Leitner német tudós dolgozta ki az 1970-es években. A módszer célja a hatékony memorizálás, különösen, ha sok információt kell hosszú távon megjegyezni.
Hasznos pl. a szorzótábla memorizálásához is!
SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK: Öt egyforma doboz vagy egy doboz öt rekeszre osztva: a rekeszek felosztása az ismétlések gyakoriságának felel meg. Ezek az alábbiak:
1. szint: Napi ismétlés (a leggyakrabban ismételt szint).
2. szint: Minden második nap.
3. szint: Minden negyedik nap.
4. szint: Heti ismétlés.
5. szint: Havi ismétlés (a legkevesebbszer ismételt szint).
Egyforma kártyák:
pl. a szorzótábla tanulásához: egyik oldalukon maga a szorzás, (pl. „8*7”) másik oldalukon a szorzat szerepel (pl. „56”).
A MÓDSZER MŰKÖDÉSE:
Először minden kártya az első szintre kerül. Amikor elkezdjük a tanulást, először az összes kártya – művelettel felfelé - az 1. dobozba (a legalacsonyabb szintre) kerül.
• Ha helyesen válaszolsz egy kártyára, azt a következő szintet jelentő dobozba tedd (ahol ritkábban kell ismételni).
• Ha hibásan válaszolsz, a kártya visszakerül az első szintre.
Első nap:
• Megkérdezed magadtól az első kártyát: „5*8”
• Ha helyesen válaszolsz, gyorsan (szorzótábla esetén ez két másodperc) a kártya a következő (második) szintre lép (ahol két nap múlva kell ismételned).
• Ha nem tudod, a kártya az első szinten marad.
Második nap:
• Ismételd át az első szint kártyáit. • Ha a kártya a második szinten van, akkor nem kell vele foglalkoznod ezen a napon.
Az első szint kártyái és a második szint kártyái is előkerülnek.
• Ha helyesen válaszolsz a második szint kártyájára, az a következő (harmadik) szintre lép (ahol csak négy nap múlva kell ismételned). és így tovább… Érdemes egy kinyomtatott naptárban színessel bejelölni minden második és minden negyedik napot, hogy ne „vesszünk el” a napok számlálásában.
A Leitner módszer azért hatékony, mert nem rögzült információk gyakrabban kerülnek ismétlésre, míg a már jól tudottak ritkábban. A módszer hasznos pl. nyelvtanulás során a szavak tanulásakor, de más tantárgyak esetében is, ahol sok ADATOT VAGY SZABÁLYT kell megjegyezni.
MIÉRT NEM SZOKTÁK EZT- a külföldön már nagyon elterjedt - MÓDSZERT ALKALMAZNI nálunk? Mert minden nap elő kell venni, munka van vele.
Csakhogy,
MUNKA NÉLKÜL NINCS FEJLŐDÉS, EREDMÉNY.
A TANULÁSBA FEKTETETT MUNKA NEM SPÓROLHATÓ MEG.
#tanulás #tanulásmódszertan #Leitnermódszer #felsőtagozat #szülőisegitség