TUDTAD, hogy az MTA legújabb kutatásai szerint az alsó tagozatból a felsőbe lépés … • jobban befolyásolja gyermeked későbbi érvényesülését, mint az óvodából iskolába lépés?
• a tanulók eredményei 30 %-al romlanak?
• aki nehezen veszi fel a felső tagozat tempóját az később is nehézségekkel fog küzdeni?
• hogy az 5. osztályban átélt kudarcok kihatnak későbbi tanulmányaikra?
• nagyobb alkalmazkodási képességet kíván, mint az iskolába lépés kívánt?
• sokkal több új feltételhez, elváráshoz kell alkalmazkodni?
• a tananyag minősége nagyot változik, ami komoly nehézségeket okoz?
• nőnek az elvárások melyek sokkal nagyobb figyelmet, következetességet is igényelnek?
• a gyermekeket frusztrálja, hogy sokkal kevesebb személyes figyelmet kapnak?
• sok gyermek fejlődése megtorpan ebben az időszakban?
NAGYON SOKAT TEHETSZ azért, hogy gyermeked ne csak „túlélje” az 5. osztályt, hanem sokat fejlődjön. Előtte azonban nézzük meg, hogy mik azok a változások 5. osztályban, amik a fenti következményekhez vezetnek.?
Az 5. osztályba lépés a magyar oktatási rendszerben NAGY KIHÍVÁS A GYEREKEKNEK.
Ennek több OKA van: az oktatási rendszerünk szerkezete, a tananyag mennyisége és nehézségi foka, tanárváltások, valamint a kiskamaszkor kapcsolati és érzelmi változásai is...
Szülőként a felsőben egyre nagyobb önállóságot adunk gyermekünknek. Ez természetes. UGYANAKKOR ebben az átmeneti időszakban a korábbinál
TÖBB SZÜLŐI SEGÍTSÉGRE VAN SZÜKSÉGÜK
pl. a tanulásban, az időgazdálkodásban…. stb. Ha segítünk nekik, akkor könnyebben, kevesebb kudarccal, eredményesebben tudják venni az akadályokat.
Képzeljük csak magunkat az ő helyükbe!
EZEKET TEDD, HOGY GYERMEKEDNEK SIKERES LEGYEN FELSŐBEN ÉS MEGŐRIZZE KORÁBBI TANULMÁNYI EREDMÉNYEIT:
1. ALAKÍTSATOK KI NAPIRENDET, egy fix napi rutint, amely tartalmazza a tanulásra, pihenésre, és szabadidős tevékenységekre szánt időt. A rendezettség, szervezettség sokat segít gyermekednek.
2. ALAKÍTSATOK KI „TANULÁSBARÁT” HELYET OTTHON, Legyen egy fix, csendes hely, ahol minden kéznél van, ahol nyugodtan és zavartalanul tanulhat.
3. TARTS RENDSZERES KAPCSOLATOT A TANÁROKKAL. Így tudsz időben, hatékonyan beavatkozni, illetve segítséget kérni.
4. ÖSZTÖNÖZD GYERMEKED POZITÍV HOZZÁÁLLÁSÁT. Dicsérd az erőfeszítéseit, és támogasd, ha nehézségei vannak, ezzel növelve az önbizalmát.
5. SEGÍTS A HÁZI FELADATOKNÁL. Persze ne oldd meg helyette, de legyél elérhető, ha segítséget kér. Ezzel megelőzheted a tanulási hézagokat, melyeket később sokkal nehezebb pótolni.
6. SEGÍTSD A JÓ TANULÁSI SZOKÁSOK KIALAKÍTÁSÁBAN. Tanítsd meg hatékony tanulási technikákra, mint például a jegyzetelés, ábrák készítése, rendszerezés, időgazdálkodás. Ezt sajnos az iskolában nem tudja megtanulni. Otthon kell gyakoroljátok nap mint nap a helyes tanulási szokásokat.
7. LEGYÉL ELÉRHETŐ MERJEN ÉS TUDJON KÉRDEZNI, ha valamit nem ért, ha problémája van. Együtt keressetek megoldásokat. Ha most elengeded a kezét, később már nem fog keresni a problémáival!
8. HASZNÁLD KI A HÉTKÖZNAPI HELYZETEKET tudása játékos fejlesztésére: közös tevékenységek, társasjátékok… keressetek oktatási játékokat, applikációkat vagy interaktív tevékenységeket, amelyek szórakoztató módon mélyítik gyermeked tudását.
9. TÁMOGASD A SZOCIÁLIS KAPCSOLATOKBAN. Segíts a gyermekednek baráti kapcsolatok kialakításában és fenntartásában, hisz ezek pozitív hatással vannak a tanulási motivációra is.
10. NYÚJTS ÉRZELMI TÁMOGATÁST. Érezze, hogy mindig számíthat rád, figyelsz rá. Érezze, hogy mellette állsz.
Mindezekkel sokat tehetsz azért, hogy gyermeked sikeresen alkalmazkodjon az új kihívásokhoz és megőrizze, sőt javítsa tanulmányi eredményeit.
#gyerek #tanulás #iskola #szülő #probléma #felsőtagozat #5.osztály