3 perc elolvasni
10 Apr
Okos, értelmes a gyermeked, mégsem megy neki a matek? Segíthetsz neki!!!


Ha a felsős gyermeked értelmes, ügyes, de a matek jegyei nem ezt tükrözik, ne aggódj! Nem az a baj, hogy „nincs érzéke hozzá” . A legtöbb esetben csak egy kis támogatásra van szüksége. Az általános iskolai matekot MINDEN gyermek képes elsajátítani! Gyerekek százait tanítottam már, nincs „reménytelen eset”.

No de mi lehet a kudarcok oka? Miért van az, hogy egyébként kimondottan okos gyerekek is sokszor küzdenek a matekkal? Hát nem csak érteni kell a matekot? Sajnos egyre többször tapasztalom felsőben, hogy a matekkal kapcsolatos gondok egyik – igaz nem egyetlen, de - tipikus oka, hogy a felsős gyerekek

nem tudnak KÉSZSÉGSZINTEN számolni. 

Hiába volt matekból 5-ös alsóban.  „Ott még tudta a matekot.” Sajnos a rossz hír az, hogy a nem minden nap használt képesség, tudás, amely még nem megszilárdult készséggé, bizony gyorsan elhalványul. Gyermekeink agyában újabb információk, ingerek „kiütik” ezeket. Viszont a készségszintű számolni tudás hiányosságai nem „csak egy kis hibá”- t jelentenek. A rossz számolási készség közvetlen következményei, az iskolai rossz eredmények, amik csak tovább romlanak és újabb és újabb átélt kudarcok hatására.


Pontosan mik is a számolási készség hiányosságainak következményei? 

Hibás feladat megoldások, ahol „csak elszámolta” (egy darabig türelmesek a tanárok, ha egyébként jól gondolkodott a gyerek, de bizony egy felvételin pl. az „elszámolás” miatt komoly hátrányba kerül) 

Nem vesz észre számolási könnyítéseket pl.: egyszerűsítési lehetőségeket törtes műveleteknél, vagy olyan számolásokat is hosszasan leír és végig számol, melyek rutinnal akár fejben vagy egyszerűbben számolva is megoldhatók.  Ez elvezet a következő problémához. 

Lassúság: leragad a számolásnál, túl sok időt fordít emiatt a házi feladatra, dolgozatnál pedig nem marad ideje a többi, feladatra. 

Mivel nem tud jól becsülni sem,  ezért észre sem veszi ha hibázik, lehetősége sem marad arra, hogy ki tudja javítani a saját számolási hibáit. 

„Elvész” az összetettebb feladatokban, mert belebonyolódik  a számításokba, „nem látja a fától az erdőt”.

 Önbizalom vesztés: ha sokszor hibázik, elveszíti a kedvét, és feladja. 

Egyre csak romlanak a matematika jegyei 

Végül gyermekünk feladja. Nem is hiszi már el, hogy képes megtanulni a matekot.


VAN EGY JÓ HÍREM!

Mégpedig az, hogy az általános iskolai matekot MINDEN gyerek megtanulhatja sikeresen – ha kap egy kis segítséget.

- Nem kell hozzá magántanár! (Teljesen felesleges, hogy fizess valakinek azért, hogy minden nap gyakorolja gyermekeddel pl. a szorzótáblát.) Te is segíthetsz neki! Ne aggódj, nem kell matematika tanárrá válnod!

- Nem vesz el órákat a napotokból – csak napi néhány percre van szükség! A napi rutinotok részévé válhat. Sőt a kapcsolatotokat is erősítheti, az értelmes, sikerélményt hozó közös tevékenység.


 A MEGOLDÁS? 


Napi pár perc gyakorlás csodákra képes! És ami a jó oldala, hogy nem kell, hogy ez unalmas, nyűgös dolog legyen! Hogy hogyan? Sok változatos és érdekes lehetőség van a számolási rutin fejlesztésére.

JÁTÉKOS GYAKORLÁS: színezők, labirintusok, dominók, puzzle-k. Nagyon jó közös családi tevékenység lehet a közös dominózás – a megfelelő gyakorlást segítő különleges dominókkal. Tanítványaim pl. nagyon élvezik az ilyen dominókat, vagy akár a triomínókat, különféle kirakókat, sőt társasjátékokat. Alig várják az óra végét, hogy „játszunk”. Látnotok kellene a lelkesedésüket. Pedig matekozunk keményen, de szinte észre sem veszik.   Nektek nem kell matek tanárokká váljatok.! Találtok a rengeteg ingyenes, nyomtatható játékot a neten! Minap véletlenül a Facebookon került elém egy nagyon szórakoztató szorzótáblás játék. Netezzetek nyitott szemmel!  Még interaktív gyakorló feladatokat is találhattok!

MEMORIZÁLÁS. Valamint a szorzótáblát, bennfoglaló táblát NEM  elég érteni, kappásból tudni kell számolás közben. Tehát memorizálni kell. Mechanikusan skandálhatjátok is a szorzásokat oda, vissza és végül összevissza akár mosogatás közben is. Játszhattok gyorsasági versenyt, a bennfoglaló táblából. De akár játszhattok szorzótáblás kártyákkal, táblajátékokkal közös családi játékokat. Vagy a próbáljátok ki és használjátok rutinszerűen Leitner-módszert… (Erről bővebben is olvashatsz itt az oldalamon egy másik cikkemben.)

RENDSZERES ISMÉTLÉS: nem kell sok, csak gyakori legyen!


A legfontosabb: Ha most segítesz neki, az egész iskolai pályafutása könnyebb lesz! Ne várd meg, hogy gyermeked elvesszen a matek világában! 

Rajtatok is múlik, hogy jó számolási készséggel sikeresen veszi-e az akadályokat!

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.